Zahraniční ligy: Madrid se otřásá v euforii. Real slaví 36. titul, pomohl mu rival

Aktualizováno 4. 5. 2024 22:58
Fotbalisté Realu Madrid si čtyři kola před koncem sezony španělské ligy zajistili 36. mistrovský titul.
Fanoušci Realu Madrid slaví titul
Fanoušci Realu Madrid slaví titul | Foto: Reuters

La liga

Rekordmanům soutěže z Realu po odpolední domácí výhře 3:0 nad Cádizem pomohla večerní porážka Barcelony 2:4 na hřišti Girony, která se posunula před svého soupeře na druhé místo a zajistila si premiérový postup do Ligy mistrů. Na čelo tabulky má ale nedostižnou ztrátu 13 bodů.

"Bílý balet" vystřídal na trůnu Barcelonu a v historické tabulce odvěkému rivalovi znovu odskočil na rozdíl devíti ligových titulů. Zároveň navázal na triumf ze sezony 2021/22, kdy poprvé uspěl pod italským koučem Carlem Ancelottim.

Real získal druhou trofej v sezoně, v lednu ovládl španělský Superpohár. Šanci rozšířit sbírku úspěchů má ještě v Lize mistrů, v níž ho ve středu čeká odveta semifinále proti Bayernu Mnichov. První zápas v Německu skončil 2:2.

Real proti Cádizu nastoupil v kombinované sestavě. Poprvé v sezoně se objevil mezi třemi tyčemi uzdravený Courtois a hned si připsal čisté konto. Favorit nastřílel předposlednímu týmu tabulky všechny góly ve druhé půli.

Na Díazovu výstavní trefu zpoza vápna navázal střídající Bellingham, s 18 brankami druhý nejlepší střelec soutěže. V nastavení uzavřel skóre Joselu a madridský klub zvítězil v lize posedmé v řadě.

Barcelona v katalánském derby s Gironou vedla po první půli 2:1 a stále si držela naději na obhajobu titulu. Na Christensenův gól ze třetí minuty záhy odpověděl 20. trefou v soutěži kanonýr Dovbyk, před pauzou ale vrátil vedení hostům z penalty Lewandowski.

Domácí však předvedli mezi 65. a 74. minutou bleskový obrat a třemi brankami rozhodli. Po několika sekundách na hřišti nejprve srovnal po velké chybě v rozehrávce střídající Portu, který navíc připravil vítězný zásah Gutiérrezovi a poté uzavřel skóre vydařeným volejem.

Girona porazila Barcelonu i podruhé v sezoně, v prosinci zvítězila na hřišti soupeře rovněž 4:2. V tabulce už neskončí hůře než čtvrtá.

Španělská fotbalová liga - 34. kolo:

San Sebastian - Las Palmas 2:0 (33. vlastní Suárez, 45.+1 Becker), Real Madrid - Cádiz 3:0 (51. Díaz, 68. Bellingham, 90.+3 Joselu), Girona - FC Barcelona 4:2 (65. a 74. Portu, 4. Dovbyk, 67. Gutiérrez - 3. Christensen, 45.+1 Lewandowski z pen.), Mallorca - Atlético Madrid 0:1 (5. Riquelme).

Premier League

Fotbalisté Manchesteru City v 36. kole anglické ligy porazili doma díky čtyřem gólům Erlinga Haalanda 5:1 Wolverhampton. Úřadující šampioni ztrácejí bod na vedoucí Arsenal, který si na svém hřišti poradil 3:0 s Bournemouthem. "Citizens" mají obhajobu titulu stále ve svých rukou, oproti londýnskému celku sehráli o zápas méně.

Haaland zkompletoval hattrick v prvním poločase, což se mu povedlo v Premier League už podruhé. To před ním dokázali pouze bývalí angličtí reprezentanti Michael Owen a Andy Cole. Nejprve ve 12. minutě skóroval z penalty, v 35. minutě zvýšil umístěnou hlavičkou a v nastavení proměnil i druhý pokutový kop.

V 53. minutě dal Wolverhamptonu naději Hwang Hi-čchan, hned z dalšího útoku ale vrátil favoritovi pohodlné vedení křižnou střelou znovu norský kanonýr. Haaland má na kontě 25 branek a je blízko obhajobě koruny krále střelců, výkon 36 ligových tref z minulé sezony ale pravděpodobně nezopakuje. V závěru ještě pojistil výhru Manchesteru střídající Álvarez.

Arsenal se ujal vedení na konci prvního poločasu proměněnou penaltou Saky. Anglický reprezentant dal 20. soutěžní gól v sezoně, což se v dresu "Kanonýrů" naposledy povedlo Pierru-Emericku Aubameyangovi v ročníku 2019/20. V 70. minutě zvýšil střelou na zadní tyč Trossard a skóre uzavřel v nastavení Rice.

Český brankář Václav Hladký vychytal fotbalistům Ipswiche po 22 letech návrat do Premier League. Jeho tým v závěrečném kole druhé anglické ligy porazil doma 2:0 Huddersfield a zajistil si druhé místo za již jistým vítězem Leicesterem. O třetím postupujícím rozhodne play off.

Ipswich potřeboval proti sestupujícímu Huddersfieldu alespoň bod, vzhledem k prohře třetího Leedsu 1:2 se Southamptonem by ale slavil i v případě porážky. Skóre otevřel v 27. minutě Burns a pojistku přidal krátce po pauze Hutchinson.

Třiatřicetiletý Hladký završil životní sezonu 15. čistým kontem v ročníku. Bývalý brankář Brna, Liberce nebo skotského St. Mirrenu nechyběl v lize ani minutu až do závěru dnešního zápasu, kdy kouč McKenna poslal dochytat nastavení náhradníka Waltona.

Anglická fotbalová liga - 36. kolo:

Arsenal - Bournemouth 3:0 (45. Saka z pen., 70. Trossard, 90.+7 Rice), Brentford - Fulham 0:0, Burnley - Newcastle 1:4 (86. O'Shea - 19. Wilson, 35. Longstaff, 40. Guimaraes, 55. Isak), Sheffield United - Nottingham 1:3 (17. Brereton Díaz z pen. - 27. a 65. Hudson-Odoi, 51. Yates), Manchester City - Wolverhampton 5:1 (12. z pen., 35., 45.+3 z pen. a 54. Haaland, 85. Álvarez - 53. Hwang Hi-čchan).

20. Sheffield United 36 3 7 26 35:100 16

Poznámka: Everton přišel o 8 bodů a Nottingham o 4 body jako trest za porušení finančních pravidel.

Bundesliga

Fotbalový reprezentant Václav Černý v německé lize skóroval při domácí výhře Wolfsburgu 3:0 nad posledním Darmstadtem. Bayern Mnichov ve šlágru 32. kola prohrál 1:3 na hřišti třetího Stuttgartu a na druhém místě má už jen dvoubodový náskok před dnešním soupeřem.

Brankář Tomáš Koubek při premiérovém bundesligovém startu v sezoně nezabránil porážce Augsburgu 1:5 v Dortmundu. Útočník Tomáš Čvančara odehrál druhý poločas při remíze Mönchengladbachu 2:2 v Brémách.

Černý se dostal do hry z lavičky náhradníků v 82. minutě a v nastavení zpečetil třetí výhru Wolfsburgu po sobě. Šestadvacetiletý křídelník zakončil volejem na zadní tyči pohlednou kombinaci "Vlků" a připsal si čtvrtou ligovou trefu v sezoně. Jeho tým je v tabulce dvanáctý.

Bayern si mohl už dnes zajistit druhé místo za mistrovským Leverkusenem a dlouho držel nerozhodný stav, když v úvodním dějství na gól Stergioua odpověděl z penalty Kane. Anglický kanonýr zaznamenal už 36. ligový zásah v ročníku a suverénně vede tabulku střelců.

Stuttgart rozhodl v závěru a 21. ligovým vítězstvím v sezoně vyrovnal klubový rekord. V 83. minutě se prosadil hlavou Čong U-jong a v nastavení přidal třetí gól Silas. Bayern nevyhrál v týdnu ani druhý zápas, v úterý remizoval doma v úvodním semifinále Ligy mistrů 2:2 s Realem Madrid.

Koubek nahradil v bráně absentující jedničku Dahmena a v nejvyšší soutěži nastoupil za Augsburg takřka po roce. Naposledy chytal v posledním kole minulé sezony, návrat mezi tři tyče se mu ale nevydařil.

Už v páté minutě ho překonal Moukoko, který po půlhodině navíc využil zaváhání českého brankáře po centru z rohového kopu. Mezitím se prosadil ještě Malen a v závěru první půle z brejku Reus.

Za hosty se trefil pouze Vargas a po změně stran upravil na konečných 5:1 Nmecha. Dortmund se vítězně naladil na odvetu semifinále Ligy mistrů na hřišti Paris St. Germain, kde bude hájit náskok 1:0 z domácího duelu. Borussia zůstala pátá, Augsburg je po třetí porážce za sebou devátý.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Brémy - Mönchengladbach 2:2 (45. a 65. Woltemade - 8. Hack, 90.+1 Neuhaus z pen.), Dortmund - Augsburg 5:1 (4. a 29. Moukoko, 20. Malen, 34. Reus, 64. Nmecha - 32. Vargas), Stuttgart - Bayern Mnichov 3:1 (29. Stergiou, 83. Čong U-jong, 90.+3 Silas - 37. Kane z pen.), Wolfsburg - Darmstadt 3:0 (8. Wimmer, 11. Wind, 90.+3 Černý), Kolín nad Rýnem - Freiburg 0:0.

Serie A

Hráči Interu Milán překvapivě prohráli 0:1 na hřišti Sassuola a v 35. kole utrpěli druhou porážku v sezoně italské ligy. Už jistí šampioni v obou případech nestačili na dnešního soupeře, v září mu podlehli doma 1:2.

Sassuolu zařídil důležité vítězství v boji o záchranu v 20. minutě střelou pod břevno Laurienté, jenž dal při svých posledních čtyřech startech stejný počet branek. Jeho tým vyhrál po šesti utkáních a na sedmnácté Empoli ztrácí dva body.

"Nerazzurri" v lize prohráli po 28 zápasech, ojedinělá ztráta je ale nemusí mrzet. Druhý AC Milán na ně ztrácí čtyři kola před koncem 19 bodů, třetí Juventus dokonce ještě o pět bodů více.

Italská fotbalová liga - 35. kolo:

Monza - Lazio Řím 2:2 (75. a 90.+2 Djurič - 11. Immobile, 83. Vecino), Sassuolo - Inter Milán 1:0 (20. Laurienté).

Francouzská fotbalová liga - 32. kolo:

Le Havre - Štrasburk 3:1 (24. a 65. Kechta, 90.+6 Ayew - 86. Guilbert), Monako - Clermont 4:1 (57. a 87. Ben Yedder, 16. Minamino, 37. Embolo - 34. Cham), Mety - Rennes 2:3 (17. Mikautadze, 45. Diallo - 23. Gouiri, 73. Bourigeaud z pen., 90.+3 Kalimuendo), Brest - Nantes 0:0.

1. Paris St. Germain 31 20 10 1 76:29 70
2. Monako 32 18 7 7 62:42 61
3. Brest 32 16 9 7 49:33 57
4. Lille 31 15 10 6 45:27 55
5. Nice 31 14 9 8 36:25 51
6. Lens 32 14 7 11 42:34 49
7. Rennes 32 12 9 11 51:43 45
8. Marseille 31 11 11 9 47:38 44