Verstappen vyhrál druhý letošní sprint. V Miami ovládl i kvalifikaci na Velkou cenu

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 4. 5. 2024 23:05
Max Verstappen v Red Bullu vyhrál dnešní sprint v rámci Velké ceny Miami formule 1 a poté i kvalifikaci na nedělní Grand Prix.

Obhájce titulu vyhrál s náskokem více než tři sekund před Charlesem Leclercem ve Ferrari a svým týmovým kolegou Sergiem Pérezem. Nejlepší letošní výkon předvedl dnes čtvrtý Daniel Ricciardo s vozem RB (dříve AlphaTauri).

Také v odpolední kvalifikaci na nedělné Velkou cenu byl pilot Red Bulu nejrychlejší a jako první pilot od Alaina Prosta v roce 1993 získal pole position v prvních šesti závodech sezony a dohromady byl v kvalifikaci nejrychlejší už po sedmé.

Vedle Verstappena se do první řady postaví Leclerc, který byl pomalejší o 141 tisícin sekundy. Druhou budou tvořit Carlos Sainz junior s Ferrari a Pérez.

Verstappen si ve sprintu po startu z pole position pojistil vedení. "Start se mi úplně nepovedl, ale v první zatáčce to vyšlo v můj prospěch. Po safety car se mi podařilo navýšit v čele náskok, ale pořád to nebylo dokonalé," popsal Nizozemec své dojmy v cíli.

Lando Norris v McLarenu zůstal jako v první zatáčce stát oběť po kolizi souboji vozů Aston Martin a Mercedesu Lewise Hamiltona.

Protože přeběhl trať, Norris dostal po závodě pokutu ve výši 50 000 eur (více než 1,250 milionu Kč).

Lance Stroll po kolizi závod vzdal, Fernando Alonso musel vyměnit přední spoiler a Hamilton se držel na deváté příčce.

Na trať vyjel safety car a závodní pole muselo projet boxy, aby pořadatelé stihli uklidit trosky. Ve čtvrtém kole z 19 byl sprint restartován, což ale nezměnilo nic na tom, že vedl suverén letošní sezony v Red Bullu.

Pořadí na prvních třech místech se neměnilo a Verstappen ovládl druhý letošní sprint a v Miami ještě nepoznal hořkost porážky. Velký souboj jezdci svedli o osmé místo. Poslední bod, který se ve sprintu rozdává, nakonec uzmul Juki Cunoda ve voze RB.

V první části kvalifikace vypadli domácí pilot Logan Sargeant ve Williamsu a překvapivě i úspěšný muž ze sprintu Ricciardo.

V druhé fázi boje o pole position "zůstaly" oba vozy Aston Martin, naopak Mercedesu se na rozdíl od sprintu podařilo dostat oba piloty do top 10.

Program v Miami pokračuje Velkou cenou, která v neděli začne ve 22:00 SELČ. Sledovat ji živě můžete v našem on-line přenosu ZDE.